Renkler ve karakterler

Test ve kişilik özellikleri

Moderatör: beloş

efdelya
Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar: 3759
Kayıt: 19 Mar 2007, 14:10
Konum: Kocaeli
İletişim:

Renkler ve karakterler

Mesajgönderen efdelya » 12 Kas 2008, 09:23

Beyaz, kırmızı ve yeşil renk

Beyazı her renkten fazla seven bir kadın, bilerek veya bilmeyerek, kalben ve zihnen temiz ve saf olduğunu ortaya koyuyor demektir. Bu kadın nazik, değer bilen, alçak gönüllü ve asildir.

Beyazı seven erkekler ise soğukkanlı, cömert ve hatta zalimdir. Karakterleri büyük esrar ve tezat teşkil eder. Başkalarına yardım için para, gayret ve zaman sarf etmekten asla çekinmezler.

[color=#FF0000]Kırmızıya tutkun kadınlar, şen ve hayat dolu olurlar. Çabuk heyecana gelip, çabuk kızar ve öfkelenirler. Son derece azimlidirler. Gelecek hakkında uzun uzadıya planlar ve rüyalar kurmaktan hiç hoşlanmazlar. Her şeyi bir güne doldurmak onlar için daha uygundur.

Kırmızıyı her renge tercih eden bir erkek ise hiçbir şeyden korkmayan biridir. Tehlikeyi davet ederler ve felaketleri gülerek karşılarlar. Çok zekidir. Herhangi bir işi bu zeka sayesinde hemencecik halledemediği takdirde uzun zaman uğraşmaz. Bırakır ve başka bir işe kalkar.


Yeşil rengi seven kadının en belli başlı vasfı, pratik zekalı ve hazır cevap olmasıdır. Bilhassa nükteli ve iğneli cevaplar vermekte üstüne yoktur. Bu rengi seven bir kadını, herhangi bir dil kavgasında veya münakaşada alt etmek hemen hemen imkansızdır.

Yeşili diğer renklere tercih eden bir erkek, çoğu zaman huzursuz ve düşüncesizdir. Her şeyden memnun olan, nerede sabah orada akşam diyen bir tabiatı vardır ve başkalarına pek fazla güvenir.


Mavi, sarı ve turuncu renk

Maviye meyleden kadınların hisleri son derece derin olur. Böyle bir kadına bakarsanız, bir an neşenin kanatlarıyla uçarken, biraz sonra, hiç sebepsiz, yahut en ufak sebepten, kederin derin uçurumlarına yuvarlanmıştır.

Maviyi seven erkekler, sakin ve kontrolsüz olurlar. Bunun sebebi ise hayatlarını kazanmak mecburiyetinde olmalarıdır. Bu erkekler sistemle değil, ilhamla çalışmayı tercih ederler. Bu tarz çalışmayı gerektiren işlerde birinci oldukları halde, metodik ve sabırlı bir mesai gerektiren işlerde pek iyi olamazlar.


Sarıyı tercih eden kadınlar, dedikoducu olmaya pek meyillidirler. Durmadan konuşurlar ama ağır ve yüksek konularda konuşmayı hiç sevmezler ve böyle mevzular konuşulurken yüzleri ekseri boş bir ifade alır. Pek cömert sayılmazsa da iyiliği üzerinde olduğu zaman herkese yardım etmeyi sever.

Renklerin içinden sarıyı seçen erkekler, bilmeyerek biraz korkak olduğunu itiraf ediyor demektir. Bazen olmadık renkte kostümler giyer ve herkesi kendine baktırmaktan adeta zevk alır. Kendini fazlaca över.


Açık kavun içinden koyu portakal rengine kadar bütün turuncular, bu rengi seven kadınların sıcakkanlı, sıcak kalpli ve dost tabiatlı insanlar olduğunu ispat eder. Turuncu rengi seven kadın, sakin mizaçlıdır. Kızdığı zaman bağırıp çağırmaz. Hiç kin tutmaz. Hakkını savunmayı iyi bilir.

Bu rengi seven erkekler müsamahakar ve sabırlı olurlar, ama hoşlanmadıkları şeylere asla göz yummazlar. Bu tip babalar, bilhassa bütün çocukların sevgilisi olurlar. Herkesle dost olmalarına rağmen gerçek ve devamlı arkadaşlıkları azdır.


Kahverengi, mor, pembe ve siyah renk

Kahverengiyi tercih eden kadınlar, geniş hayal gücünden uzak fakat metodik olurlar. Bu kadınlarda parlak zekaya pek rastlanılmaz. Göze pek çarpmazlar ve olağanüstü bir şey yapmazlar. Ev işinden hoşlanan, bulaşıktan hiç şikayet etmeden, adeta zevkle yıkayan ev kadınları daha ziyade kahverengi kadınları arasından çıkar.

Kahverengiyi tercih eden erkekler özgürlükten uzaktırlar. Bununla beraber iyi işleyen kafaları, her şeyi gören ve anlayan kuvvetleri ve geniş anlayışları vardır. Kahverengiyi seven erkeklerin en belli başlı vasıfları sade oluşlarıdır. Bu kişiler cicili bicili, süslü püslü şeylerden "ne olursa olsun" nefret ederler. Bu kişiler, yüksek ve şaşaalı şeyleri özlemedikleri için kendilerini olduklarından daha iyi görmezler. Kimseden medet ummazlar.


Mor eskiden beri ihtişam ve debdebenin son basamağı olarak bilinir. Onun için mor rengi tercih eden kadın, ihtişam ve lükse son derece bağlı demektir. Moru seven kadınlar debdebeyi sever, servet, konfor, şöhret ve mevki elde etmek isterler. Durmadan beğenilip iltifat yağmuruna tutulmadan kendilerini rahat hissetmezler.

Mor rengi diğerlerine tercih eden erkekler de hayatın daha pahalı ve lüks cephesini tercih edeler. Gözleri daima yüksektedir. Önlerine gelenle dost olmak bunlar için duyulmamış bir şeydir. Ama bunlar gösteriş düşkünü birer servet avcısı değildir. Sadece aristokrat fikirli olurlar ve demokrasi diye bir şey olduğunu kabul etmezler.Pembe rengi tercih eden kadınların en belli başlı özellikleri, daima neşeli olmalarıdır. Bu kadınlar mutlu ve hafif kalplidirler. Gerektiği yerde ciddi olmasını ve mesuliyetlerini yerine getirmesini gayet iyi bilirler. Çekingen olmalarına karşılık bunu iyi şekilde saklarlar ve pek nadir dışa vururlar. Coşkun, ateşli ve fırtınalı oldukları pek nadirdir.

Siyah rengi seven erkekler sert tabiatlı ve sert düşünceli olurlar. Başkalarının hayatlarına karışmayı çok severler. Durmadan nasihat ederler. Biraz başa geçtiler mi etrafındaki herkesin hayatlarını idare etmek isterler.


[alıntı][/color]

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Re: Renkler ve karakterler

Mesajgönderen esengül » 19 Oca 2009, 10:29

erkeklere göre renkler


BEYAZ


Beyaz seven bir erkek ise asla korkak ve de çekingen bir yapıda olamaz. Tersine zalim ve soğukkanlı bile olabilirler. Heyecanını dışarı yansıtmayan sabit ve sakin yapılı bir insan kimliği çizerleronların yaşamında telaş olmadığı gibi bir dedüzenliaşırı derecede titiz yapıdadırlar. Pratiğe önem verirlergüçlü bir hafızaları olması için ise hiç bir çaba göstermezler. Sabırlıenerjik ve aşırı güven duygularına sahiptirler. Sağlam yapılı vücutlarısır dolu ikilemli de bir kişilikleri vardır.Bir de cömert ve kişilere yardımda atılgan olmak hiçbir zaman için çekinmezler.


SARI


Bir erkeğin önüne pek çok renk koyup da seç dediğinizdeşayet sarı rengi seçer iseo erkek bilmeyerek de olsa biraz korkaklığını ortaya koyuyor anlamındadır. Ama onu korkutan manevi anlamda korkular değilmaddesel anlamdaki korkulardır. Düşüncelerini dobra olarak söylerlerkarşı düşüncelerden de zerre kadar çekinmezler. Herkesin kendisine merakla bakmasın neticesinde hoşlanan yapısı itibarıyla ara sırarengarenk kıyafetler de giyebilirler. Kendi ile alakalı konularda büyük övünç duyarlarsözleri ara sıra abartı noktasına varmaktadır. İnsanlarla iyi geçinen bir yapısı olmasının yanı sıra kadın arkadaşları azınlıktadır.TURUNCU


Turuncu rengi seven erkekler ise de aynı turuncu seven kadınlarda olduğu gibidengeliılımlıdırlar. Anlayış gücüsabır gücü sevecenlikdayanma gücü onlarda da vardır. Hoşlarına gitmeyen bir şeylere ise asla müsaade etmezler. Böylelikle bir kişi orta yaş gurubunda isebütün çocukların sevdiği saydığı bir bababir dost olurlar. Şayet çocukların yapmalarına müsaade edilmeyen şeylere onlaralçakgönüllü ve sevecen kişilikleri sebebinden izin verirler. Ama hiçbir an için de çocuklarının şımarmasına izin vermezler. Kavgalartartışmalar onların barış sever karakterleriyle hiç bağdaşmadığından dolayı bu gibi durumlardan daima kaçarlar.PEMBE


Pembe rengi tercih eden erkekler maddi anlamdamanevî anlamda yapıları çok güçlü olamayan kişilerdir. Onlarda cesaretatılımcılık aramamalısınız. Yavaşlıkları onları uysal yapı sahibi yapmıştırkonuşmaları da bu doğrultudadır. Bitmek bilmeyendevamlılık arz eden bir sinirheyecan durumu içersindedirler. Alınganlıkhassasiyet durumları da bu sebeptendir. Ancak insanlara olan sevgisi en üst düzeydedir. Onlar için dost kazanmaçevrelerinkileri memnun etme en baş görevdir. Olayların beraberindeki tartışmaların dozu arttıkça oradan kaçmak açısından şayet bir yol bulamazsabu seferde her söylenileni yapması kaçınılmazdır. Ancak bütün bunları da yapar ikenkendilerinin tersine etrafın huzurunu daha çok düşünürler.KIRMIZI

Korkusu asla olmayancesursosyal olan bu kişilertam bir erkek sembolüdür. Onlara kabadayı bile dersek abartmamış oluruz. Tehlike sinyali onlar için günlükolağan bir davranışlardandır. Gülmek istedikleri durumlarda bile tehliaaae girerek gülerler. Daima kendi bildikleri en doğru olduğu içintoplum adetleri onları asla ilgilendirmemektedir. Şaşırtıcı işler yapmak konusunda da üstlerine yokturküçük ya da büyük olmaları onların havai olmalarının önüne kesinlikle geçemez. Bu onların yaramazlıklarla dolu olan dünyalarının bir parçasıdır. Gene de onlar çevrelerinin rengi tanınırgerek onlarla gerek de onlarsız bir çevre zor düşünülür diyebiliriz.
KAHVERENGİ


Orijinal olmaktan yoksun olan insanlar genellikle de bu rengi seven erkeklerdir. Anlayış seviyeleri genişiyi işleyen beyinleriizleme güdüleri ise son derece gelişmiştir. En belirgin özellikleri sadelik yanlısı olmalarıdırnefret ettikleri en önemli değerdarbedir. Abartılı şeylerdengösterişten hiç hoşlanmazlar. Küçük şeyler onları tatmin edebildiğinden dolayıbüyük para harcamaları yoktur. Az harcamaçok tasarruf kazanmaları da onları son derece mutlu edercimrilik derecesinde diyebiliriz. Hırslı olmalarıalakasızlıkalışkanlıklardan doğabilecek kaosları ortadan kaldırmaktadır. Manilerbütün zorluklar onları asla yıldıramaz.
YEŞİL


Yeşil huzursuzdüşüncesiz erkeklerin sevdiği bir renktir. İyi kalplidirleristemeden de olsa ara sıra kalp kırabilirler. Para pul onlar bakımından önemli değildirbu yüzden ellerindeki paranın en azından yarısını dağıtırlar. Amaçoğu anda ceplerinde dağıtacak kadar para olmazadeta nerede akşam orada sabah diyen tiplerdendir. Her şey onları mutlu edebilirbaşkalarına da çok fazla güven duyarlar. Eğlence hayatızevk onların sembolleridir. Eğlenemedikleri günlerin kaygısına düşerleryeşil rengi seven kadınlar gibi onlarda esprilisohbetleri dinlenen kişilerdir. Kendisini dinleyen birilerini buldukları zaman uzunca anlatılarda bulunmaktan hiç kaçınmazlar. Nedeni ise onlar güzel konuşma gibi bir meziyete sahip olduklarını bilirler. Bunun yanında sorumluluk sahibi olma duygusundan uzaktırlar. Ancak her şeye rağmen sevimli insandırlargeçinilmesi kolaykarşısındaki kişiyi mutlu eden bir karakterleri vardır.
MAVİ


Mavi rengi seven erkeklerkadınlarına nazaran çok daha sakindaha dengeli olurlar. Çalışıpyaşamlarını kazanmak zorunda olduklarının farkındadırlar. Onların iş hayatlarında fırtına estiren duygusal hislere de yer yoktur. Mavi rengi seven erkekler iş yaşamlarında duygularına duvar çekerler. Yöntemi değiliçlerinin sesini dinleyerek çalışmayı tercih ederler. Bu sebepten de yönteme dayanan işlerde başarı gösteremezlerancak sisteme dayanmayan işlerde hep bir numaradırlar. Günlük hayatlarında değişiklikler yaşamak onlar için olağan bir durumdur. Bu sebepten masa başı gibi durağanlık isteyen işler onlara göre değildiraktive olmuş hallerini oturdukları yerden değil dehareket halinde iken sergilemek isterler.
MOR


Mor rengi seçen erkeklerde mor kadınlarından farklı değildirler. Pahalı eşyalarlüks onların yaşam felsefesidirüstelik bu konuda çok da abartılıdırlar. Öyle herkesle dost olmazlar. Onların birisiyle dost olabilmelerio kişinin mevkiparasal durumuna bağlıdır. Ancak buhiçbir zaman onları servet avcısı yapmaz. Onlar bu davranışları kendilerine menfaat sağlamak için değilegolarınıaristokrat düşüncelerini tatmin için yaparlar.Bu sebepten de demokrasi diye bir kavramları yoktur. İşe soyundukları ançok dikkatliağır hareket ederler. Onların hata yüzdesini düşürürancak bu her an böyle değildirgereken yerdezamanda hızlı olmayı da pekala becerebilirler.
GRİ


Gri zeka seviyesi yüksekişler durumda olan kuvvetli erkeklerin rengidirgri. Ancak el becerilerinde yok denecek kadar azdıren ufak bir el becerisi isteyen işi yapmakbu kişiler için büyük başarı olarak nitelenir. Ancak bu işleri yapacak birileri vardıronlar da buna çok güvenirlerbu onların onurunu biraz kırar ancakkendileri yapmasın da! Zaten onlar beyinzeka adamıdırlarelbette yapacak bir işleri vardır. Bu konuda son derece güven duyarlarbunda da çok haklıdırlarkusuryeteneklerini iyi bilirler.


SİYAH


Siyah renk seven erkeklerdüşünce özgürü ve düşünceli olanlardır aynı anda sert kişiliklidirler. Yaşamdan zevk almayı bilmezlerşayet böyle bir zevk alma olayı onlar içingünah sayılırsoğuk kalmayı tercih ederler. Ancak başkalarının yaşamı söz konusu olduğundakarışmadan duramazlartepede olduklarında herkesin hayatını kontrol etmek gibi bir dürtüleri ortaya çıkardurmadan öğüt verirlerbunu da iyi niyetle yaparlar ancakçevreleri bunu asla anlayamazbu yüzden de negatiftirlerbu hayatgelecek hayatların bir hazırlık dönemi niteliğindedir


Alıntı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana

esengül
Global Moderatör
Global Moderatör
Mesajlar: 25875
Kayıt: 13 Eki 2006, 18:49
İletişim:

Re: Renkler ve karakterler

Mesajgönderen esengül » 30 Ara 2009, 15:32

Renkler kişisel dünyamızı nasıl etkiliyor?
Her gün farklı duygular içerisinde güne başlar ve gün içerisinde farklı hisler yaşarız bazen çok neşeli bazen de huzursuz oluruz. Dr. Mehmet Yavuz psikolojimizde değişkenlik gösteren pozitif veya negatif etkilerin kullandığımız renklerle ilgili olabileceğini açıklıyor.

Renklerle ilgili araştırmalar, renklerin insan psikolojisinde büyük etkiler yarattığını ve çoğu insanında bundan etkilendiğini açıklar. Dr.Mehmet Yavuz bu konuyu ayrıntılarıyla açıklığa kavuşturuyor; “Kanada'da yapılan bir araştırmada ögrencilerin başarı grafiklerinin basit renk degişimleri ile yükseltilebileceği gösterilmiştir. Aynı araştırmada davranış bozukluğu gösteren bazı öğrencilerin, sınıfların farklı renklere boyanması ile düzelme gösterdikleri belirlenmiştir.” dedi.

Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr.Mehmet Yavuz, bireylerin renkleri algılamasını tıbben de açıklıyor; “Aslında gözümüze gelen görüntü iki çesit görme hücresi aracılığı ile taranır. Silindir şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar ise rengi algılar. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre vardır. Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında ışığa duyarlı silindirik hücreler ise kenarında daha yoğundur. Görme merkezleri, her iki beyinin arka bölümlerinde yer alır. Renkler önce bu oksipital loblardaki merkezlerde analiz edilir. Sonra karmaşik bir işlemle derin beyin yapılarındaki imbik merkezlerle iletişim başlar.

İş görüşmelerinde Mavi, huzur için Yeşil…

Her bir rengin kendine özgü anlamlar taşıdığını ifade eden Yavuz, Ateş kırmızısı, kişi üzerinde gerilim uyandırırken, yeşil renginin rahatlatıcı bir özelliği olduğunu kullanıldığı alanlarda kişilerin huzur bulabileceğini, ifade ediyor. Mavi renginin olumsuz etkilerinin olabileceğini aynı zamanda güven verici bir etkisi olmasından dolayı iş görüşmelerinde bu rengin etkili olabileceğini söylüyor.
Dr. Mehmet Yavuz’a göre; pembe olumsuz etkiyi alarak, rahatlama hissi uyandırırken, kırmızı sevgi duygularını güçlendiriyor.

Özgürlüğün rengi Sarı, saflığın rengi Beyaz…

Sarı renk kullananlar, agresif tavırlar sergilerken, aynı zamanda özgürlüğüne düşkün olanlar da yine bu rengi tercih ediyor. Dr. Yavuz, sarı renginin insanı huzursuz eden etkisinden dolayı evlerde ve dekorasyonda kesinlikle kullanılmaması gerektiğini belirtiyor.

Beyazın saf ve temiz etkisinin yanında Siyah renginin güven ve sadakati sembolize ettiğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz; “Mor renk lüks hayatın ve asaletin rengidir. Mor ile birlikte kahverengi de pozitif etkisi sebebiyle tercih edilmelidir. Özellikle kıyafetlerindeki renk seçimine dikkat eden kişilere bereket ve güvenin simgesi kahverengi ile bayanları her zaman asil gösteren mor rengi tavsiye ediyorum” açıklamasında bulundu.

Renklerin insan davranışını, yönelimlerini ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediğinin kesinleştiğini açıklayan Dr. Mehmet Yavuz renkleri doğru kullanımının daha mutlu, daha eğlenceli ve daha neşeli günler yaşatmasının kaçınılmaz oluğunu belirtiyor.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmanı
Forum Kurallarımız :kitap:

:gul: Nostaljim benim sitem :gul:


İyi şeyler, inandığında...
Daha iyi şeyler, sabrettiğinde...
Ve en iyi şeyler, hiç vazgeçmediğinde gelir.

Mevlana


Disable

“Test ve Kişilik Özellikleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir