🐝 Güzel Çalışmalar

Phpbb bilgi alışverişi

Moderatör: kaptangula

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Re: 🐝 Güzel Çalışmalar

Mesaj gönderen Ati10 »

eklenti hazırlamak için hangi adımları izlemek gerekir? sorusunun en basit cevabı, basit hazırlanmış herhangi bir eklentiyi kendinize uyarlamaya çalışarak olabilir.
ancak, bu işin iki boyutu var:
1- standartlar (dosyalar ve bazı standart kodlar)
2- az da olsa kodlama bilgisi (eklentinize istediğiniz özellikleri eklemek için kod işlevleri hakkında bilgi)

phpbb veritbanına eklentiyi onaylatmak ise işin en zor kısmı. itinayla hazırladığınız ve hiç eksiğim yok dediğiniz eklentiye 50 tane kusur bulurlar.
önerim en basit bir eklentiyle başlayıp, bu eklentideki kod fonksiyonlarını BURADAKİ eklenti yazma makalesindeki bilgilerle karşılaştırmak olabilir.

l3oomerangg
Yeni Üye

Mesaj gönderen l3oomerangg »

Eyvallah Atilla bey, bilgiler ve yardımlar için.

Yalnız şunu belirtmem lazım sanırım tekrardan, benim amacım extDB de eklenti yayınlamak değildi. Sadece yapmak istediğim eklentileri forum kodlarıyla oynanabilir yapıda değil, direk kurulumla eklenip kaldırılabilir yapıda yazmak istediğim içindi. Zira extDB'de bir eklenti yayınlamak için sadece eklentiyi yazıp onaylatmakla iş bitmiyor, herkesin kendi forum yapısında sorunlar oluşabiliyor ve bu sorunlara çözüm üretmekte gerekiyor. Bunun içinde neyi nasıl yapıp düzelteceğinizi çok iyi bilmeniz yani kodlama yapılarını üstün körü değil, uzmanlaşmış düzeyde bilmek gerekiyor.

Yazdığınız eklenti gayet güzel ve geliştirilebilir bir yapıda. Aslına bakarsanız bir çok kişinin işine yarayabilecek güzel bir eklenti şu an ki haliylede. Fakat benim yapmak istediğim çok daha teferruatlı ve zor şeyler. Zaten başka bir bahara kalacak bu olay zaten. Zira artık fazla vakit bulamayacağım bu tarz işler için.

Şu an ki mevcut eklentinizi de bana gönderebilirseniz çok makbule geçer. En azından dediğiniz gibi kod yapılarını çözmeye çalışırım. İstediğim gibi olmasa da üzerinde zaman içerisinde gelişim gösterebilirim sanırım.

Tekrardan vakit ayırdığınız için çok ama çok teşekkür ederim, kolay gelsin...

Kullanıcı avatarı
Ati10
Admin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen Ati10 »

özelden gönderdim, eklenti zorluk derecesi olarak çok basit sayılmaz ama bir çok fikir verecektir.
eklentide görsel küçük değişiklikler de yaptım,
bir özelliğini de kısaca belirtmem lazım, etkinlik resimlerini icon_idates klasörüne atmanız ve ykp den seçim yapmanız yeterli.

Disable

“PhpBB Tartışma/Araştırma” sayfasına dön